Vědecký výzkum a politická moc
původní text v angličtině: http://www.arvindguptatoys.com/arvindgupta/MilitantObserver.pdf
V českém prostředí se tzv. militantnímu výzkumu nevěnuje velká pozornost. Přináším proto překlad článku, který se snaží podat jeho základy. Má již samozřejmě svá léta, ale v mnohém je stále aktuální.
Účelem tohoto dokumentu IDAC je systematicky presentovat metodologii militantního pozorovatele. Jedná se o metodologii, která nám nabízí nástroj vhodný pro náš boj/výzkum. Dříve než přikročíme k jádru věci, bude nicméně dobré objasnit, co máme na mysli, když [v našem kontextu] užíváme slovo „výzkum”.
Mnoho lidí má slovo „výzkum“ spojené s rozsáhlou abstraktní vědeckou prací, která je obvykle presentována tajemným jazykem specialisty, kteří se potýkají s určitými úzce vymezenými tématy. Dlouhodobé výzkumné projekty jsou obvykle vedeny pod záštitou university, kde také často nerepresentují nic víc, než naplnění akademických regulí a pravidel nutných k získání akademických hodností a titulů. A dokonce navzdory všem „znalostem”, které tyto práce představují, není výjimkou, že po té, co jsou seriozním způsobem odpresentovány, se následně potichu odeberou na odpočinek do šuplíků nebo na polic universitních knihoven.
Continue reading MILITANTNÍ POZOROVATEL (IDAC Document No. 9)